Menu

Království perníku

Filosofie projektu DOMÉNOVÁ KOULE

Filosofie projektu DOMÉNOVÁ KOULE
Celý systém si lze názorně představit jako zmenšenou zeměkouli, kde všechno souvisí se vším a odkudkoliv se lze dostat kamkoliv. Uvnitř této koule je informační jádro, které udržuje informace o všem, co do koule bylo vloženo přes její povrch.
Filosofie projektu Doménové koule přináší je zcela nový pohled na informační systém:
k informaci je třeba otevřít co nejvíce logických přístupových dveří či bran (internetových adres).

Celý systém si lze názorně představit jako zmenšenou zeměkouli, kde všechno souvisí se vším a odkudkoliv se lze dostat kamkoliv. Uvnitř této koule je informační jádro, které udržuje informace o všem, co do koule bylo vloženo přes její povrch. Povrch koule tvoří internetové adresy (domény), přes které se informace do jádra vkládají. Jádro je pak vrací na povrch koule a grafické rozhraní internetové adresy (domény) je nabízejí uživatelům. Každá internetová adresa (doména) pak představuje jednu ze vstupních bran do této "Doménové koule" a jsou k ní přiřazeny informace, které doménová adresa vyjadřuje. Každá doména na povrchu Doménové koule však má k dispozici všechny informace uložené v jádře Doménové koule a stává se tak autonomním informačním systémem přes který lze nalézt vše, co je v jádře Doménové koule uloženo. Informace uvnitř jádra je zveřejněna jen jednou, využita však všemi doménami systému, proto je i její aktuálnost snadno udržitelná koncovým uživatelem, nebo správci podle stupně přístupových práv. Žádná z domén Doménové koule není hlavní a jiná poslední všechny jsou si rovnocenné a společně tvoří onu "kouli".

Každá informace uvnitř Doménové koule je přístupná odkudkoli z jejího povrchu - jde jen o to, zda ji hledáme jako hlavní informaci, nebo ji získáme jako doplňkovou informaci.
Integrací výstupů informací z "Doménové koule” do www stránek státních institucí a úřadů, krajů, měst, obcí, agentur, euroregionů, ubytovacích a stravovacích zařízení, kulturních zařízení, sportovních zařízení a dalších a dalších uživatelů internetu se "Doménová koule” stále zvětšuje, při jediné výchozí databázi informací. Tato databáze je snadno udržitelná na maximální úrovni aktuálnosti. Informace v ní je podrobena stálé kontrole ze statisíců míst. V případě nesrovnalosti je při prvním hlášení nesrovnalosti opravena a následně pro všechny další zájemce pravdivá.