Menu

Království perníku

Kopanina, rozhledna [ Rozhledna nebo věž ]

Na vrcholku Kopanina (657,2m) u stejnojmenné vísky, při cestě z Malé Skály u Turnova přes Frýdštejn do Rychnova u Jablonce nad Nisou stojí rozhledna již od roku 1894.

Jedná se o 18 m vysokou cihlovou věž - rozhlednu s krytou vyhlídkovou plošinou, kterou navrhl František Duba a financoval Klub českých turistů. Je to jedna z prvních rozhleden, kterou vybudoval KČT.

Jejího slavnostního otevření (3.6.1894) se zúčastnilo přes 400 lidí a k této příležitosti byl vypraven i zvláštní vlak z Prahy. Při uvedení do provozu byla rozhledna pouze cihlovou věží s vyhlídkovou plošinou.

V roce 1936 rozhledna prošla malou úpravou. Vrcholek byl zastřešen a opatřen prosklenou nástavbou. V nedávné době tato část rozhledny prošla generální opravou. Na vrcholek vede 94 schodů a z rozhledny můžeme zpatřit např. Ještěd, Kozákov, hrad Frýdštejn, Trosky, Ralsko atd.

Stav: V provozu.

Pokud je rozhledna uzamčena (skoro pořád), je možno klíče půjčit (proti záloze 200,- Kč) v domě č.p. 14 přímo u zastávky ČSAD v Kopanině. Klíče Vám půjčí v době zhruba 8.00 - 19.00 hodin a po domluvě i jindy.

Kruhové panoráma zahrnuje pohled na Přední Žalý, Mnichovo Hradiště, Bezděz a Ralsko. V dolní části jihozápadního hřbetu je Mandlová hora s nalezištěm drahých kamenů.

Přístup k rozhledně:
Pěšky se můžete k rozhledně vydat po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov.

Parkování pro auta je v obci Kopanina na místním parkovišti.

Lokalizace:
1,5 km severně od obce Frýdštejn, 3 km od Malé Skály


Literatura:
J. Nouza - Rozhledny Čech, Moravy a Slezska, nakl. 555, Liberec, 1999, str. 113

Mapa KČT: 20-21 Jizerské hory a Frýdlantsko

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Rozhledna nebo věž
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 20.09.2004 v 18:48 hodin